TARİH TEKERRÜRDEN Mİ İBARETTİR
            Yıl 1912  EKİM ayının 31 'i
      serin bir sonbahar günü ikindi vakti...................
Osmanlı ordusunun Kosova Prizren'de bulunan birliklerine prizreni terk etme emri veriliyor.Türk tarihinin en kara günlerini yaşamakta olduğu bu günlerde prizreni boşaltma emrini alan prizren garnizon komutanı acele ile halkı şadırvan meydanında topluyor ve halka "Biz şu anda bu toprakları terk etmek zorundayız, ancak bilin ki biz buralardan ebedi gidici değiliz. Kısa bir zaman içinde tekrar geri döneceğiz.Onun için evlerinizi tarlalarınızı bağlarınızı bahçelerinizi sakın terk ederek arkamızdan yollara düşmeyiniz, işinizle gücünüzle aynı şekilde uğraşmaya devam edin ve bizi bekleyin" şeklinde bir konuşma yaparak halka söz veriyor ve birliklerini alarak o uğursuz günde Dragaş istihkametine çekilerek 500 yıllık Türk yurdunu terk ediyor.
                Fakat aradan yarım asırı aşkın bir süre geçmesine rağmen Türk ordusu geri gelmiyor.......... Taa ki yıl 1999 u takvimler de 4 Temmuz u gösterene dek... işte o gün yani tam 88 yıl sonra prizren sokaklarında omuzlarında ayyıldızlı bayrakları ile bir tabur kadar da olsa yıllar önce döneceğiz sözünü veren osmanlının torunları boy gösteriyor.Evet verilen söz kısmen de olsa tutulmuş oluyor.
                 İlginçtir ki bu torunlar tekrar prizrene geldiklerinde dedelerinin de kışla olarak kullandığı aynı toprak parçasına yerleşiyorlar.
                  siz karar verin bu yüce Allah'ın bir takdirimi dir yoksa tarih tekerrürden mi ibarettir
                   BENCE HER İKİSİ DE....................
SEVGİYLE KALIN


          Not:Kışla ile ilgili kaynak ahmet s. iğciler'in prizrende yok olan osmanlı izleri adlı kitabıdır.

(AHMET İĞCİLERİN KİTABINDAN)

a