AĞAÇLARIN GİZEMİ
(BUNLARI BİLİYORMUYDUNUZ?....)

1.         Rahman suresi 6’nı ayetinde ‘’OTLAR VE AĞAÇLAR ALLAH’A BOYUN EĞERLER’’ buyrulmuştur.           

2.         Eskiler, yaşlı ağaçları kesmek için ormanlara giderken baltanın ağzını bir kumaş parçasıyla sıkıca örtermiş. Bunu biliyor muydunuz?
Çünkü, ağaçların bizim bilmediğimiz yaşama gücü olduğundan, (oduncunun elindeki o kesici alet ağaç tarafından sanki görüyormuşçasına algılanır) korkudan bir salgı yapar ve bu salgı, genç fidanların öz suyunu zehire dönüştürürmüş.

3.         Türkiye’de kişi başına düşen ormanlık alan miktarı 0,33 Hektardır. Bu konuda dünya ortalaması ise 1,2 hektardır. ABD’de 1,3, Avustralya’da 2, Kanada’da 18,7 Hektardır. YANİ ORMAN YÖNÜNDEN OLDUKÇA FAKİR BİR ÜLKEYİZ.

4.         Türkiye topraklarının % 75’i TAMAMEN ÇIPLAK ORMANSIZ ALANLARDIR.

5.         Topraklarımızda yeterince ağaç ve orman bulunmadığı için EREZYON NEDENİYLE HER YIL BİR KIBRIS ADASI KADAR TOPRAĞIMIZI KAYBEDİYORUZ.

6.         Ülkemizdeki ağaçlandırmanın yetersiz oluşu nedeniyle SADECE 1992 YILININ KIŞ MEVSİMİNDE ÇIĞ DÜŞMESİ NEDENİYLE 200 VATANDAŞIMIZI KAYBETTİK.

7.         Topraklarımız üzerindeki ağaçlandırma yetersizliği nedeniyle büyük emek ve paralar harcayarak inşa ettiğimiz BARAJ GÖL VE GÖLETLERİMİZ TOPRAKLA DOLMAKTA VE İŞE YARAMAZ HALE GELMEKTEDİR.

8.         Ağacın Dünya ekonomisinde 6000 KULLANIM ALANI BULUNMAKTADIR. Bu nedenle MİLYONLARCA KİŞİNİN İSTİHDAM KAYNAĞI VE KAZANÇ KAPISIDIR.

9.         1 Hektar genişliğindeki kayın ormanı YILDA 68 TON TOZU EMER, 12 SAATTE 900 KĞ. KARBONDİOKSİT’İ ALIR  VE AYNI SÜREDE 600 KG OKSİJENİ TABİATA VERİR. Yani ormanlar Dünyada oksijen üreten fabrikaların en büyüğüdür.

10.       Orman azlığı yüzünden meydana gelen SEL BASKINLARI NEDENİYLE HER YIL YÜZLERCE VATANDAŞIMIZI, MİLYARLARCA LİRALIK MADDİ DEĞERİMİZİ YİTİRMEKTEYİZ. 1910/ 1998 yılları arasında meydana gelen sel baskınlarında 3114 VATANDAŞIMIZI KAYBETTİK.

11.       Ormanlar KENDİ KENDİNİ YENİLEYEBİLEN DOĞAL ENERJİ KAYNAKLARININ EN ZENGİNİDİR.

12.       Ormanlar EREZYONU ÖNLEYECEK TEK YÖNTEM ve tarım topraklarının sigortasıdır.

13.       Ormanlar suyu depolayan ve damla damla harcayan bir hazinedir.

14.       SEL VE ÇIĞ FELAKETLERNİN OLUŞMASINI ÖNLEYECEK TEK DOĞAL ENGELDİR.    

15.       KALİTELİ İÇME SUYU KAYNAKLARININ ÇOK BÜYÜK BİR BÖLÜMÜ SADECE ORMANLIK ARAZİLERDE BULUNMAKTADIR.

16.       Ormanlar dünyadaki bütün canlıların tükettiği oksijen miktarının % 66’sını ormanlar üretmektedir. Yani ORMANLAR OLMAZ İSE NEFES ALAMAYIZ.

17.       Ormanlar küresel ısınmayı ve sera etkisini azaltacak en etkili silahtır. Sağlıklı genç bir ağacın net soğutma etkisi, bir günde 20 saat çalışan on oda büyüklüğündeki alanı soğutan klimaya eşittir.


18.       Ormanlar rüzgarın hızını % 54 oranında düşürerek, RÜZGARIN YIKICI VE AŞINDIRICI ETKİLERİNİ % 54 ORANINDA AZALTIR.

19.       Ormanlar GÜRÜLTÜYÜ ÖNLEMENİN EN İYİ YOLUDUR. Ormanlar 50 m. Genişliğindeki bir otobanın gürültüsünü 20/30 Desibel azaltır.

20.       Orman alanlarındaki YAĞIŞ MİKTARI ÇIPLAK ALANLARA GÖRE %50 DAHA FAZLADIR.

22.       Yetişkin bir okaliptüs ağacı günde ortalama 400 litre suyu topraktan çekerek bataklıkların kurutulmasına fayda sağlar.

22.       YABAN HAYATI İÇİN YEGANE YUVA ORMANLARDIR.

23.       ‘’YAŞ KESEN BAŞ KESER ‘’  ve  ‘’ BEŞİKTEN MEZARA KADAR AĞACA MUHTACIZ’’ATASÖZLERİ TÜRK ATASÖZLERİDİR.

24.       ‘’ORMANLARIMIZDAN BİR DAL KESENİN BAŞINI KESERİM’’ FERMANI FATİH SULTAN MEHMET HAN’A AİTTİR.

25.       ‘’KIYAMET KOPARKEN SİZDEN BİRİNİZİN ELİNDE BİR HURMA DALI BULUNUR DA BUNU KIYAMET KOPMADAN DİKMEYE GÜCÜ YETERSE, MUTLAKA ONU DİKSİN BIRAKMASIN’’ ve  ‘’BİR KİŞİ BİR AĞAÇ DİKERSE, DİKTİĞİ AĞACIN MEYVESİ KADAR SEVAP VERİLİR’’ HADİSLERİ PEYGAMBERİMİZ HZ. MUHAMMET’E AİTTİR.

26.       ULU ÖNDERİMİZ M. KEMAL ATATÜRK BİR İĞDE AĞACI KESİLDİĞİ İÇİN ÜZÜNTÜDEN AĞLAMIŞTIR.

27.       Ulu önderimiz Atatürk’ün Yalova’da yaptırdığı köşkün bahçesinde bulunan bir çınar ağacının dallarının zamanla çok uzaması ve bina duvarına dayanması nedeniyle, Atatürk’ün ‘’AĞAÇ KESİLMEYECEK, BİNA KAYDIRILACAK ‘’ talimatı ile KÖŞK RAYLAR ÜZENDE KAYDIRILARAK 5 METRE ÖTEYE ALINMIŞ VE AĞAÇ KURTARILMIŞTIR. 1930 yılında yaşanan BU OLAY, DÜNYA TARİHİNDE BİR BİNANIN RAYLAR ÜZERİNDE TAŞINDIĞI İLK OLAYDIR.      

28.       Dünyanın en yaşlı ve yüksek ağaçlarından olan ve ABD’de Sierra Nevada Dağlarında bulunan sekoyalar (Sequoia) yüz on metre yüksekliğe ve 6-9 m çapa erişebilir. Bunların yaşları da dört bin yılı bulmaktadır.

29.       Kara Dut Ağacının meyvesi elbiseler üzerinde çok inatçı lekeler bırakır, deterjanlar bu lekeyi tamamen çıkartamaz, ama aynı dut’un yaprağının suyu lekeyi derhal çıkartır.

30.       Meşe, ıhlamur, köknar 1000 yıl, Kayın 900 yıl, Zeytin 400 yıl, Elma, armut 300 yıl yaşayabilir.

31.       Bilinen en yaşlı ağaç, Kaliforniya'da bulunan 4700 yaşındaki bir çam ağacıdır.

32.       Tüm Avrupa’da 12 bin tür bitki var. Sadece Türkiye’de ise 9000 tür bulunmaktadır.
izafet.Com - Ormanlar hakkında ilginç bilgiler

33.       Dünyadaki kağıt tüketiminin yarısı geri kazanılsa, Her yıl 8 milyon hektar orman alanı korunabilir.